Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 1

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 63
-> Najnowszy użytkownik: wojtek

Ostatnie artykuły

Polecamy

Tygodnik Sląsko Dąbrowski

Tygodnik Solidarność

Krewniacy

Grosik

Fundacja Kolosy

Zobacz statystyki

Twój adres IP

3.235.25.169

Ostatnie zdjęcie

Przetłumacz stronę


Losowe zdjęcie

Najczęściej czytane

Najchętniej pobierane

Powitanie

Witamy na stronie internetowej NSZZ "Solidarność" Opel Manufacturing Poland

Biuro Komisji Międzyzakładowej znajduje się w budynku G-5 parter
44-121 Gliwice ul. Adama Opla 1

tel. 32 270 92 09
tel. wew. 192 09
tel. wew. 173 33
tel. 728 417 333

solidarnosc.opel(at)wp.pl

Przewodniczący: Mariusz KRÓL tel. 530 991 104

Wiceprzewodniczący: Franciszek SZYMURA tel. 530 993 103

Zakładowy SIP: Marian KAIM tel. 530 037 075 m.kaim-sip(at)outlook.com

Spór zakończony

Dosłownie tuż przed przerwą urlopową – 6 sierpnia 2015 późnym popołudniem – po długich i trudnych negocjacjach podpisane zostało porozumienie kończące w GMMP Gliwice spór zbiorowy trwający od 23 czerwca.

Zgodnie z tym porozumieniem zostały w całości wycofane zmiany do Regulaminu Pracy GMMP wprowadzone jednostronnie przez pracodawcę od 1 lipca, bez wymaganego przez prawo uzgodnienia ze związkami zawodowymi.

Jednocześnie zostało ustalone, że tylko do 31 grudnia 2016, a nie na stałe, dopuszczalne będzie stosowanie sześciodniowych rozkładów czasu pracy na wydziale Tłoczni oraz dla pracowników wspierających tłocznię (z MPC/MH i Jakości). Jednak nawet wówczas, czyli przy sześciodniowych rozkładach, zatrudnieni na Tłoczni nie będą pracować w soboty na nocnej zmianie oraz niedziele i święta.

Przy czym wszyscy pracownicy spoza grupy UR, którzy będą pracować w systemie sześciodniowych rozkładów czasu pracy otrzymają dodatek miesięczny w wysokości 140 zł brutto czyli 1.680 zł rocznie. Zasady rozliczania przesuniętych dni pracy w całej grupie UR reguluje natomiast dotychczasowe porozumienie z 15 czerwca 2010. Wcześniej utrzymanie ruchu na Tłoczni było z niego wyłączone.

Cały czas obowiązuję całą załogę – również osoby pracujące w systemie sześciodniowych rozkładów czasu pracy – przeciętnie pięciodniowy tydzień pracy liczony w okresie rozliczeniowym. Dlatego też od 1 listopada 2015 (czyli nowego okresu rozliczeniowego) będą obowiązywać uzgodnione ze związkami zawodowymi, uregulowane w oddzielnym porozumieniu, zasady zmian harmonogramów (grafików) pracy dla wszystkich wydziałów w naszym zakładzie. Mają one m.in. ustalić jasne i jednoznaczne zasady tzw. przesuwania dni roboczych oraz wprowadzania wszelkich zmian w grafikach .

Kończące spór zbiorowy porozumienie przewiduje także, że pracownicy grupy pomiarowej (CMM) wydziału Jakości, którzy w okresie od 1 marca do 30 czerwca 2015 pracowali w systemie sześciodniowych rozkładów czasu pracy otrzymają dodatkowo: jeden dzień urlopu jeżeli przepracowali w tym okresie cztery soboty lub dwa dni urlopu, jeśli tych sobót było więcej.

Porozumienie przewiduje również, że od 5 października 2015 wznowione zostaną uzgodnienia treści Regulaminu Pracy GMMP, natomiast od 19 października 2015 rozpoczną się uzgodnienia treści i zasad programu „50 plus”. Przy czym – co ważne – uzgodnienia Regulaminu Pracy GMMP odbywać się będą na zasadach ustalonych i obowiązujących od grudnia 2013 uzupełnionych o możliwość wprowadzania do Regulaminu Pracy GMMP wcześniej uzgodnionych następujących po sobie rozdziałów.

Jednocześnie pracodawca i związki zawodowe zobowiązali się uzgodnić do 31 grudnia 2015 zasady współpracy, dzięki którym – zatem najpóźniej od początku przyszłego roku – możliwe będzie szybsze i skuteczniejsze podejmowanie interwencji w bieżących sprawach pracowniczych załogi GMMP Gliwice.
Zgodnie z porozumieniem kończącym spór zbiorowy od 1 stycznia 2017 wprowadzona zostanie także dodatkowa płatna 5 minutowa przerwa dla wszystkich pracowników pracujących w systemie zmianowym.

To wszystko sprawia, że podpisane 6 sierpnia porozumienie jest naszym wspólnym sukcesem. Przy okazji kolejny raz okazało się, że tylko przy negocjacyjnym stole w ramach rzeczowego dialogu społecznego – a nie szukając kruczków prawnych i forsując jednostronne rozwiązania wbrew pracownikom – można osiągnąć satysfakcjonujące wszystkich rozwiązania. Dialog społeczny, jak zawsze podkreślała i podkreśla NSZZ Solidarność, jest bowiem najlepszym oraz najszybszym sposobem rozwiązywania wszelkich problemów i kwestii spornych.Poleć tego news'a
Podziel się z innymi: Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
HTML:
Facebook - Lubię To:


Ostatnio dodane artykuły

Tytuł Kategoria Autor Obejrzeń Data
Gdzie porozumienie? Krzywym Okiem czyli komentarze Mr Solidarka admin 2433

Zawarcia porozumienia gwarantującego wszystkim pracownikom OMP Gliwice przejęcie przez powstający zakład PSA Manufacturing Poland z zachowaniem ciągłości zatrudnienia oraz warunków pracy i płacy oraz uzgodnienie regulaminów: pracy i wynagradzania mających obowiązywać w nowym zakładzie niezmiennie domagają się związki zawodowe. Dyrekcja nie chce o tym nawet ....

Zagrożenie wreszcie usuwane Społeczna Inspekcja Pracy admin 2778

Społeczni inspektorzy pracy OMP Gliwice w tym roku kolejny raz zwrócili uwagę na ciągły brak procedury postępowania w przypadku konieczności wejścia na windę przenośnika na stacji „Comau” do środka karoserii w celu usuwania awarii na bramach lub poprawy poprzeczek dachowych. Ciągły brak jest przy tym mocno łagodnym określeniem, gdyż problem po raz pierwszy został zgłoszony w marcu 2016, czyli niemal cztery lata temu! ....

FCP do uzgodnienia! Krzywym Okiem czyli komentarze Mr Solidarka admin 3078

Kolejny już raz międzyzakładowa NSZZ Solidarność OMP Gliwice zwróciła się do pracodawcy o niezwłoczne uzgodnienie, zgodnie z wymogami Kodeksu pracy, zasad, kryteriów i wysokości premii FCP. Na konieczność uzgodnienia ze związkami zawodowymi zasad nabywania prawa i wypłacania FCP wskazała również Państwowa Inspekcja Pracy w wystąpieniach po kontroli ....

Gdy temperatura w hali przekracza 28 stopni... Na problemy ... Solidarność admin 2969

Fala afrykańskich – dosłownie, gdyż spowodowana masami powietrza znad Sahary – upałów spowodowała, że temperatura w halach naszego zakładu sięgała 36°C. W takich warunkach szwankować zaczęły maszyny – przykładowo w piecu do podgrzewania wiązek na montażu głównym wytapiało się wygłuszenie. Towarzyszyło temu efektowne dymienie oraz zapach palącej się ....

Ważna jakość pracy Krzywym Okiem czyli komentarze Mr Solidarka admin 3225

Pojawiające się ostatnio coraz liczniej na linii produkcyjnej osoby zatrudnione przez firemki zewnętrzne – do tego zazwyczaj na umowę-zlecenie (nie bez przyczyny nazywanej „śmieciówką”) – nie tylko zajmują miejsca pracownikom OMP Gliwice. Dodatkowo nie gwarantując odpowiedniej jakości i efektywności pracy obniżają wskaźniki ....

Wygenerowano w sekund: 0.07
5,044,467 unikalne wizyty