3.141.244.201

Na razie bez uzgodnień

Cały czas nawet nie rozpoczęły się kodeksowe uzgodnienia ewentualnych zmian w Regulaminie Pracy GMMP dotyczących organizacji pracy na Tłoczni oraz w grupach pośrednich (jakość, materiałówka itd.), choć związki zawodowe kilkukrotnie zgłaszały gotowość rozpoczęcia rozmów. Nie został także ustalony termin zakończenia tych uzgodnień, gdyż jego wyznaczenie jest po prostu niemożliwe.

Tym bardziej, że – jak podkreśliły organizacje związkowe działające w GMMP we wspólnym stanowisku – pracodawca nie przedstawił niezbędnych szczegółowych zapisów zmian w regulaminie pracy, zwłaszcza w zakresie:

zapewnienia dodatku do wynagrodzenia dla pracowników, którzy mieliby harmonogramowo planowaną pracę przez sześć dni w tygodniu;

• ustalenia maksymalnej liczby czarnych dni roboczych w soboty;

• ustalenia zasad określających uzgadnianie terminów udzielania przesuniętych dni wolnych;

• ustalania grafików pracy na cały okres rozliczeniowy obejmujący planowaną pracę przez sześć dni w tygodniu;

uzgadniania zmian harmonogramów pracy w trakcie trwania okresu rozliczeniowego.

Bez choćby projektu takich szczegółowych rozwiązań dotyczących ogólnie zaproponowanych zmian w Regulaminie Pracy GMMP ustalenie realnego terminu zakończenia uzgodnień jest w oczywisty sposób niemożliwe. Podobnie jak wyznaczenie dokładnej daty naturalnej śmierci ...

Dlatego też aby uzgodnić treść regulaminowych zmian trzeba rozmawiać, a nie forsować ustalenie daty, po której dyrekcja będzie mogła dowolnie zmienić treść regulaminu pracy. Szczególnie, gdy zamierza się rozwiązać problem w drodze dialogu społecznego.

Warto też zauważyć, iż zgodnie z argumentami podnoszonymi przez dyrekcję ewentualna zmiana organizacji czasu pracy na Tłoczni ma kluczowe znacznie dla „wdrożenia w roku bieżącym produkcji nowego modelu Astry”. Zatem ma charakter przejściowy i nie wymaga wprowadzania zmiany regulaminu pracy. Wystarczy podpisać w tej sprawie porozumienie zbiorowe obowiązujące na czas wdrażania nowej Astry, czyli praktycznie kilka miesięcy. Oczywiście takie porozumienie powinno również zawierać szczegółowe zasady regulujące zasady pracy przez sześć dni w tygodniu oraz wprowadzające dodatek do wynagrodzenia z tego tytułu.