Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 1

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 63
-> Najnowszy użytkownik: wojtek

Ostatnie artykuły

Polecamy

Tygodnik Sląsko Dąbrowski

Tygodnik Solidarność

Krewniacy

Grosik

Fundacja Kolosy

Zobacz statystyki

Twój adres IP

3.236.100.86

Ostatnie zdjęcie

Przetłumacz stronę


Losowe zdjęcie

Najczęściej czytane

Najchętniej pobierane

Powitanie

Witamy na stronie internetowej NSZZ "Solidarność" Stellantis Gliwice

Biuro Organizacji Międzyzakładowej znajduje się w budynku G-5 parter
44-121 Gliwice ul. Adama Opla 1

tel. 32 270 92 09
tel. wew. 192 09
tel. wew. 173 33
tel. 728 417 333

biuro@solidarnosc-stellantis.pl

Przewodniczący: Mariusz KRÓL tel. 530 991 104

Wiceprzewodniczący: Franciszek SZYMURA tel. 530 993 103

Zakładowy SIP: Marian KAIM tel. 530 037 075 m.kaim-sip@outlook.com

DOŚĆ LEKCEWAŻENIA SPOŁECZEŃSTWA


Dość lekceważenia ludzi!
W piątek 23 sierpnia weszły przeforsowane przez obecny rząd zmiany w Kodeksie Pracy umożliwiające wydłużanie okresów rozliczeniowych do roku, ustalanie harmonogramów (grafików) czasu pracy tylko na miesiąc (wcześniej musiały być na cały okres rozliczeniowy) oraz wprowadzające tzw. elastyczny czas pracy, oznaczający, że nie tylko może być planowana praca po 12-13 godzin dziennie, ale również wprowadzane bezpłatne przerwy w środku dniówki! Słowem według rządzących mamy pracować coraz więcej, a zarabiać coraz mniej! Elastyczny czas pracy to bowiem nic innego jak zabranie pracownikom dodatków za nadgodziny. Wprowadzone w kodeksie zmiany w praktyce oznaczają również koniec 8-godzinnego dnia pracy, obowiązującego w Polsce od listopada 1918!

Jednocześnie obecny rząd zablokował prace nad obywatelską ustawą o płacy minimalnej, dopuszczając do upowszechnienia na niespotykaną w Europie skalę umów śmieciowych. Tym samym pozbawił pracowników stabilnego zatrudnienia. Zataił także w kampanii wyborczej zamiar wydłużenia wieku emerytalnego do 67 lat, a następnie zablokowała możliwość przeprowadzenia referendum w tej sprawie, ignorując wniosek podpisany przez 2,5 mln Polaków. Tymczasem takiego referendum w sondażach domagało się blisko 80 proc. obywateli. Do kosza powędrował też podpisany przez ponad milion obywateli wniosek o przeprowadzenie referendum w sprawie posyłania do szkół sześciolatków. Rząd obniża wiek szkolny – jednocześnie podnosząc emerytalny – tak aby każdy pracował nie tylko do śmierci, ale jak najdłużej.

Dlatego też najwyższy czas powiedzieć Dość Lekceważenia Społeczeństwa i właśnie takie jest hasło protestów, jakie odbędą się będą w Warszawie. Ich kulminacją, będzie w sobotę 14 września 2013 ogólnopolska manifestacja uliczna Polaków nie zgadzających się z arogancką, antypracowniczą i antyobywatelską polityką obecnego rządu.

Organizatorami protestu są wszystkie reprezentatywne ogólnopolskie centrale związkowe: NSZZ Solidarność, OPZZ oraz Forum Związków Zawodowych, które zjednoczyły się w solidarnej walce o prawa pracownicze i obywatelskie. Jednocześnie każdy w dobrze pojętym interesie własnym, swoich dzieci i rodziny powinien czynnie wesprzeć związkowy protest.

Międzyzakładowa Solidarność GMMP organizuje wyjazd na manifestacje do Warszawy w dniach 13-14 września 2013 (piątek – sobota). Pierwszego dnia odbędą się happeningi i protesty pod Sejmem, drugiego natomiast wspomniana największa od 1989 manifestacja uliczna. Wyruszamy z Gliwic w piątek 13 września o godz. 6.30. Zapisy przyjmowane są codziennie w siedzibie zakładowej Solidarności (budynek G-5 parter, tel. 270-92-09 lub 17-333). Wyjazd jest całkowicie bezpłatny. Zapewniamy wszystkim przejazd w obie strony, ubezpieczenie oraz wyżywienie.


Ogólnopolskie Dni Protestu 11-14 września 2013

Pikiety pod ministerstwami, miasteczko namiotowe przed gmachem Sejmu, debaty eksperckie oraz w sobotę 14 września 2013 wielka manifestacja na ulicach Warszawy – taki przebiegać będą Ogólnopolskie Dni Protestu trzech największych central związkowych. Głównym celem akcji jest przywrócenie obywatelom wpływu na to, jak rządzi władza.

System polityczno-gospodarczy Polski został tak skonstruowany, że obywatel jest traktowany jak poddany, klient jak petent, a pracownik jak niewolnik. Nie ma co liczyć, że dojdzie do cudu, że obecny establishment samoistnie się ucywilizuje i zacznie ludzi szanować. Ten szacunek, chcąc, nie chcąc, trzeba sobie wywalczyćmówi Dominik Kolorz, przewodniczący Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności.

Bezpośrednim powodem powołania wspólnego komitetu protestacyjno-strajkowego NSZZ Solidarność, OPZZ i Forum ZZ są przeforsowane przez rząd zmiany w Kodeksie Pracy, wprowadzające elastyczny czas pracy i 12-miesięczny okres rozliczeniowy. Nowelizacja, która obowiązuje od 23 sierpnia 2013, zlikwiduje w zasadzie dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych. Zgodnie z jej zapisami pracodawcy będą mogli np. przez kilka miesięcy nakazać pracownikom pracę przez 12-13 godzin dziennie również w weekendy, oddając im w zamian dni wolne w kolejnych miesiącach danego roku. Słowem za robocze soboty w maju i czerwcu można będzie „otrzymać” wolne środy w listopadzie i gołą pensję bez grosza nadgodzin.

Drugim celem wrześniowej akcji protestacyjnej jest doprowadzenie do przywrócenia właściwych relacji władza-obywatel. NSZZ Solidarność chce, aby obywatele odzyskali realny wpływ na to, jak rządzi władza. Dlatego głównymi postulatami Ogólnopolskich Dni Protestu są:
1. Zmiany w ustawie o referendum, które zwrócą obywatelom kontrolę nad władzą.
(Chodzi o to, aby po zebraniu 500 tys. podpisów rozpisanie referendum było obligatoryjne. Dziś o tym, czy się ono odbędzie decyduje Sejm – od 1989 nie przeprowadzono ani jednego referendum ogólnokrajowego z inicjatywy obywateli, a zebrane miliony podpisów Polaków trafiły do sejmowej niszczarki).
2. Odrzucenia szkodliwych zapisów znowelizowanego Kodeksu Pracy, które mają na celu uczynienie z pracownika niewolnika. (Chodzi o wycofanie ostatnich zmian w Kodeksie Pracy).

Pozostałe postulaty dotyczą ochrony miejsc pracy, emerytur pomostowych, ograniczenia umów śmieciowych oraz zmian w systemach służby zdrowia i oświaty. Nie wolno bowiem zapominać, że:
– obecnie co trzeci młody Polak nie ma pracy;
– 2,5 mln Polaków zostało zmuszonych do wyjazdu za granicę. Gdyby zostali, bezrobocie wśród ludzi młodych wynosiłoby dzisiaj 65 proc.;
– osoba po 50-tce, która straci pracę nie ma praktycznie szansy na normalne zatrudnienie;
– płace w Polsce są nawet 5-krotnie niższe niż w zachodnich krajach UE, mimo podobnych kosztów utrzymania.

Dlatego w Warszawie nie zabraknąć nikogo, kto potrafi nie tylko narzekać, gdy rząd systematycznie kasuje jego prawa pracownicze i obywatelskiego. Dlatego dołącz do nas!Poleć tego news'a
Podziel się z innymi: Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
HTML:
Facebook - Lubię To:


Ostatnio dodane artykuły

Tytuł Kategoria Autor Obejrzeń Data
Gdzie porozumienie? Krzywym Okiem czyli komentarze Mr Solidarka admin 2517

Zawarcia porozumienia gwarantującego wszystkim pracownikom OMP Gliwice przejęcie przez powstający zakład PSA Manufacturing Poland z zachowaniem ciągłości zatrudnienia oraz warunków pracy i płacy oraz uzgodnienie regulaminów: pracy i wynagradzania mających obowiązywać w nowym zakładzie niezmiennie domagają się związki zawodowe. Dyrekcja nie chce o tym nawet ....

Zagrożenie wreszcie usuwane Społeczna Inspekcja Pracy admin 2856

Społeczni inspektorzy pracy OMP Gliwice w tym roku kolejny raz zwrócili uwagę na ciągły brak procedury postępowania w przypadku konieczności wejścia na windę przenośnika na stacji „Comau” do środka karoserii w celu usuwania awarii na bramach lub poprawy poprzeczek dachowych. Ciągły brak jest przy tym mocno łagodnym określeniem, gdyż problem po raz pierwszy został zgłoszony w marcu 2016, czyli niemal cztery lata temu! ....

FCP do uzgodnienia! Krzywym Okiem czyli komentarze Mr Solidarka admin 3155

Kolejny już raz międzyzakładowa NSZZ Solidarność OMP Gliwice zwróciła się do pracodawcy o niezwłoczne uzgodnienie, zgodnie z wymogami Kodeksu pracy, zasad, kryteriów i wysokości premii FCP. Na konieczność uzgodnienia ze związkami zawodowymi zasad nabywania prawa i wypłacania FCP wskazała również Państwowa Inspekcja Pracy w wystąpieniach po kontroli ....

Gdy temperatura w hali przekracza 28 stopni... Na problemy ... Solidarność admin 3048

Fala afrykańskich – dosłownie, gdyż spowodowana masami powietrza znad Sahary – upałów spowodowała, że temperatura w halach naszego zakładu sięgała 36°C. W takich warunkach szwankować zaczęły maszyny – przykładowo w piecu do podgrzewania wiązek na montażu głównym wytapiało się wygłuszenie. Towarzyszyło temu efektowne dymienie oraz zapach palącej się ....

Ważna jakość pracy Krzywym Okiem czyli komentarze Mr Solidarka admin 3300

Pojawiające się ostatnio coraz liczniej na linii produkcyjnej osoby zatrudnione przez firemki zewnętrzne – do tego zazwyczaj na umowę-zlecenie (nie bez przyczyny nazywanej „śmieciówką”) – nie tylko zajmują miejsca pracownikom OMP Gliwice. Dodatkowo nie gwarantując odpowiedniej jakości i efektywności pracy obniżają wskaźniki ....

Wygenerowano w sekund: 0.07
5,086,132 unikalne wizyty