Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 1

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 63
-> Najnowszy użytkownik: wojtek

Ostatnie artykuły

Polecamy

Tygodnik Sląsko Dąbrowski

Tygodnik Solidarność

Krewniacy

Grosik

Fundacja Kolosy

Zobacz statystyki

Twój adres IP

3.235.25.169

Ostatnie zdjęcie

Przetłumacz stronę


Losowe zdjęcie

Najczęściej czytane

Najchętniej pobierane

Powitanie

Witamy na stronie internetowej NSZZ "Solidarność" Opel Manufacturing Poland

Biuro Komisji Międzyzakładowej znajduje się w budynku G-5 parter
44-121 Gliwice ul. Adama Opla 1

tel. 32 270 92 09
tel. wew. 192 09
tel. wew. 173 33
tel. 728 417 333

solidarnosc.opel(at)wp.pl

Przewodniczący: Mariusz KRÓL tel. 530 991 104

Wiceprzewodniczący: Franciszek SZYMURA tel. 530 993 103

Zakładowy SIP: Marian KAIM tel. 530 037 075 m.kaim-sip(at)outlook.com

TYLKO WYZYSK BĘDIE WIĘKSZY

Proponowane przez rząd działania dla uelastycznienia czasu pracy tylko spotęgują wyzysk w pracymówi Henryk Nakonieczny, członek prezydium Komisji Krajowej NSZZ Solidarność w rozmowie z Barbarą Madajczyk-Krasowską.


Propozycje ograniczenia praw pracowniczych i związkowych przedstawiciele rządu motywują kryzysem. Czy słusznie?

– Kryzysem można uzasadniać wszystko, może prawie wszystko. W mojej ocenie proponowane przez rząd działania dla uelastycznienia czasu pracy w proponowanej formie tylko spotęgują zjawisko wyzysku w pracy, a nie przyniosą oczekiwanych przez rząd efektów. Będą skutkować wzrostem niezdrowej konkurencji kosztami pracy, obniżaniem jej standardów, dumpingiem płacowym, a w konsekwencji hamować będą motywację do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań, nowych technologii czy wzrostu efektywności zarządzania. Zahamują rozwój, a nie przyczynią się do niego.

Ale może budżet zyska?

– Skutki dla budżetu też będą negatywne, ponieważ spowodują spadek już ograniczonego popytu wewnętrznego z powodu ograniczenia środków pozostających w dyspozycji gospodarstw domowych. Będą one miały druzgocący wpływ dla podstawowej tkanki społecznej, jaką jest rodzina, a ma to szczególne znaczenie w okresie pogłębiającego się kryzysu demograficznego. Zaślepienie chęcią pomnażania zysku jest niewystarczającym argumentem do podejmowania takich działań.

Co dla przeciętnego pracownika oznacza wprowadzenie dwunastomiesięcznego okresu rozliczeniowego czasu pracy? Czy np. w jednym miesiącu wynagrodzenie może wynieść 300 zł, a w innym tysiąc lub dwa tysiące złotych? Jak w takim razie płacić za czynsz, światło, gaz? Niepłacenie rat w terminie powoduje przecież naliczanie odsetek.

– Dość prawidłowo oceniła pani konsekwencje zastosowania takich działań dla pracowników i ich rodzin. Ale są one szersze. Zostanie zachwiany wypracowany w rodzinach model opieki nad dziećmi, osobami starszymi itp. Proszę pamiętać, że instytucjonalne formy opieki nad dziećmi, osobami niepełnosprawnymi czy też osobami starszymi z reguły funkcjonują w oparciu o standardowy harmonogram czasowy. Trudno będzie zapewnić właściwą opiekę dla tych członków rodzin.

Solidarność krytycznie oceniła proponowane przez rząd nowelizacje jako naruszające unijną dyrektywę dotyczącą czasu pracy oraz prawo międzynarodowe. Ale projekt rządowy właśnie na ową dyrektywę się powołuje.

– Delikatnie mówiąc, projektodawcy niewłaściwie odczytują jej przepisy.

Czytając uzasadnienie prezydium Komisji Krajowej kwestionujące zasadność proponowanych zmian, można odnieść wrażenie, że rządowy projekt pisał ktoś bardzo niedouczony, bo przecież w unijnej dyrektywie wyraźnie określono w jakich przypadkach i na jakich warunkach można wprowadzić dwunastomiesięczny okres rozliczeniowy. A nasz rząd proponuje zastosowanie 12-miesięcznego okresu rozliczeniowego wobec wszystkich pracowników. To wynik ignorancji, czy lekceważenia prawa?

– Myślę, że bardziej bezkrytycznego podporządkowania się neoliberalnej doktrynie, podporządkowania funkcji państwa gospodarce rozumianej jako indywidualny interes.

Solidarność wytknęła rządowi, że projekt nie wyklucza zatrudnienia w wydłużonym okresie rozliczeniowym m.in. kobiet w ciąży, zatrudnionych w szczególnych warunkach i w szczególnym charakterze, pracowników opiekujących się dziećmi do lat 4. Jak to się ma do ogłoszonego przez premiera roku 2013 jako roku rodziny?

– Nawet nie będę tego oceniał.

Jeśli proponowana nowelizacja kodeksu pracy wejdzie w życie, to uzależni pracownika od widzimisię pracodawcy?

– Obawiam się, że stwierdzenie „uzależni” nie oddaje w pełni sytuacji pracowników. Bardziej odpowiednie jest mówienie o pogłębieniu wyzysku w pracy. Bo z takim zjawiskiem będziemy mieć do czynienia.

Czy rząd wycofa się z tych zmian?

– Wątpię. Jest przecież pod presją wystąpienia premiera.

Co wtedy zrobi Solidarność?

– Na pewno skierujemy skargę do Komisji Europejskiej i Międzynarodowej Organizacji Pracy.

Henryk Nakonieczny – członek prezydium Komisji Krajowej NSZZ Solidarność odpowiedzialny za dialog i negocjacje w Komisji Trójstronnej, od 1998 r. przedstawiciel NSZZ "Solidarność" w Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych. Od 2003 r. członek Zespołu Ubezpieczeń Społecznych oraz Budżetu, Wynagrodzeń i Świadczeń Socjalnych.

[źródło:] Tygodnik Solidarności


Poleć tego news'a
Podziel się z innymi: Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
HTML:
Facebook - Lubię To:


Ostatnio dodane artykuły

Tytuł Kategoria Autor Obejrzeń Data
Gdzie porozumienie? Krzywym Okiem czyli komentarze Mr Solidarka admin 2440

Zawarcia porozumienia gwarantującego wszystkim pracownikom OMP Gliwice przejęcie przez powstający zakład PSA Manufacturing Poland z zachowaniem ciągłości zatrudnienia oraz warunków pracy i płacy oraz uzgodnienie regulaminów: pracy i wynagradzania mających obowiązywać w nowym zakładzie niezmiennie domagają się związki zawodowe. Dyrekcja nie chce o tym nawet ....

Zagrożenie wreszcie usuwane Społeczna Inspekcja Pracy admin 2783

Społeczni inspektorzy pracy OMP Gliwice w tym roku kolejny raz zwrócili uwagę na ciągły brak procedury postępowania w przypadku konieczności wejścia na windę przenośnika na stacji „Comau” do środka karoserii w celu usuwania awarii na bramach lub poprawy poprzeczek dachowych. Ciągły brak jest przy tym mocno łagodnym określeniem, gdyż problem po raz pierwszy został zgłoszony w marcu 2016, czyli niemal cztery lata temu! ....

FCP do uzgodnienia! Krzywym Okiem czyli komentarze Mr Solidarka admin 3084

Kolejny już raz międzyzakładowa NSZZ Solidarność OMP Gliwice zwróciła się do pracodawcy o niezwłoczne uzgodnienie, zgodnie z wymogami Kodeksu pracy, zasad, kryteriów i wysokości premii FCP. Na konieczność uzgodnienia ze związkami zawodowymi zasad nabywania prawa i wypłacania FCP wskazała również Państwowa Inspekcja Pracy w wystąpieniach po kontroli ....

Gdy temperatura w hali przekracza 28 stopni... Na problemy ... Solidarność admin 2976

Fala afrykańskich – dosłownie, gdyż spowodowana masami powietrza znad Sahary – upałów spowodowała, że temperatura w halach naszego zakładu sięgała 36°C. W takich warunkach szwankować zaczęły maszyny – przykładowo w piecu do podgrzewania wiązek na montażu głównym wytapiało się wygłuszenie. Towarzyszyło temu efektowne dymienie oraz zapach palącej się ....

Ważna jakość pracy Krzywym Okiem czyli komentarze Mr Solidarka admin 3231

Pojawiające się ostatnio coraz liczniej na linii produkcyjnej osoby zatrudnione przez firemki zewnętrzne – do tego zazwyczaj na umowę-zlecenie (nie bez przyczyny nazywanej „śmieciówką”) – nie tylko zajmują miejsca pracownikom OMP Gliwice. Dodatkowo nie gwarantując odpowiedniej jakości i efektywności pracy obniżają wskaźniki ....

Wygenerowano w sekund: 0.11
5,047,218 unikalne wizyty