18.216.94.152

Półmetek kadencji SIP

Podsumowaniu działań podejmowanych przez Społeczną Inspekcję Pracy GMMP Gliwice w ostatnich dwóch latach – czyli pierwszej połowie obecnej SIP-owskiej kadencji – poświęcone było lipcowe spotkanie, a którym obok grupowych, wydziałowych i zakładowego społecznych inspektorów pracy wzięli udział także przedstawiciele związków zawodowych. Zgodnie bowiem z przepisami ustawowymi to właśnie one kierują działalnością społecznej inspekcji pracy.

W przedstawionej prezentacji Marian Kaim, zakładowy społeczny inspektor pracy GMMP Gliwice mocno akcentował, że osiągnięcie podstawowego celu jakim jest eliminacja zagrożeń oraz poprawa warunków, bezpieczeństwa i higieny pracy, zależy zarówno do ścisłej współpracy ze związkami zawodowymi, jak też kooperacji ze służbą BHP oraz dyrekcją. Jednocześnie zaprezentowano cały obszar aktywności społecznej inspekcji pracy GMMP Gliwice oraz działania organizacyjne, które przyczyniły się do efektywnej poprawy bezpieczeństwa pracy oraz ochrony uprawnień pracowniczych określonych w przepisach prawa pracy.

Zaprezentowane wyniki są efektem dużego zaangażowania wszystkich inspektorów pracy oraz realizacją strategii wzajemnej współpracy. Wykonujemy miesięcznie średnio pięć ukierunkowanych kontroli obszarów oraz stanowisk pracy, co daje w połowie kadencji łącznie 120 kontroli, w których uwzględnione było ponad pół tysiąca zgłoszeń i uwag pracowników – informował Marian Kaim. – Działając w interesie całej załogi społeczna inspekcji pracy uczestniczy w licznych spotkaniach z zakresu BHP. Każdy inspektor raportuje swoje działania tworząc obszerną bazę zgłoszonych przez pracowników zastrzeżeń, uwag i tematów, które są na bieżąco monitorowane.

Należy dodać, że społeczni inspektorzy pracy uczestniczą aktywnie w posiedzeniach Komisji BHP, będącej – zgodnie z kodeksem – miejscem obowiązkowej konsultacji przez pracodawcę wszystkich działań związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. W szczególności zmian w organizacji pracy i wyposażeniu stanowisk pracy, oceny ryzyka zawodowego, procedur wykonywania bezpiecznej pracy oraz przydzielania środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia roboczego.

Społeczna inspekcja pracy wspiera także działania związków zawodowych mające na celu pełne przestrzeganie w naszym zakładzie przepisów prawa pracy i ochronę uprawnień pracowniczych. Dotyczyło to m.in. systemu premiowania FCP, który przez lata obniżał kategorię oceny – zaś tym samym premię – pracownikom, którzy ucierpieli w wypadku przy pracy, do którego doszło bez ich winy.

Takie zasady premiowania były podwójnie krzywdzące dla zatrudnionych, naruszały zasady równego traktowania i stosowania sprawiedliwych kryteriów oceny pracownika, a tym samym wymagały niezwłocznej zmiany – podkreślał Marian Kaim.

Podczas spotkania poruszano także bieżące problemy BHP, które należy jak najszybciej rozwiązać. Natomiast w planie działania na drugą połowę SIP-owskiej kadencji przewidziano m.in. kontynuację cyklicznych kontroli na poszczególnych wydziałach. Społeczni inspektorzy pracy GMMP Gliwice, ze względu na swoją wiedzę i doświadczenie, zostali także zaangażowani w szkolenia mające na celu wyeliminowanie najczęstszych zagrożeń.

Jednocześnie cały czas wszelkie uwagi, zastrzeżenia i propozycje dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy na bieżąco należy zgłaszać do SIP-owców pełniących swoją funkcję na poszczególnych wydziałach lub bezpośrednio do zakładowego inspektora pracy pod numerem telefonu 32/270-92-09 lub komórkowym 530-037-075.