Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 3

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 60
-> Najnowszy użytkownik: wojtek

Ostatnie artykuły

Polecamy

Tygodnik Sląsko Dąbrowski

Tygodnik Solidarność

Krewniacy

Grosik

Fundacja Kolosy

Zobacz statystyki

Twój adres IP

174.129.140.206

Ostatnie zdjęcie

Przetłumacz stronę


Losowe zdjęcie

Najczęściej czytane

Najchętniej pobierane

Powitanie

Nawigacja

Hale bez smogu

Gdy za sprawą kilku mroźnych i bezwietrznych dni w połowie kraju dramatycznie wzrosło zagrożenie smogiem problem ten dotyczył również Gliwic. Niestety nie tylko na ulicach, ale także w hali naszego zakładu. I to nie z powodu niemożności jej „naturalnego” wywietrzenia, ale przedostawania się znacznej ilości pyłu zawieszonego przez system nawiewu powietrza z zewnątrz.

Jako, że szkodliwości dla zdrowia tworzących smog spalin i pyłów zawieszonych w powietrzu jest oczywista – zresztą na początku stycznia szeroko i wyczerpująco informowały o niej media – natychmiastową interwencję w tej sprawie podjęli związkowcy Solidarność GMMP Gliwice. Dla nich zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w całym naszym zakładzie jest zawsze priorytetem.

Szybko udało się też ustalić z przedstawicielami pracodawcy działania, mające poprawienie sprawność układu wentylacji hali, a tym samym wykluczyć w przyszłości zagrożenie smogiem. Obecnie czyszczenie układu wentylacji oraz jej sprawdzenie będzie częścią systemu cyklicznego przeglądu TPM. Aby nie trzeba już było pracować w niewygodnych maskach przeciwpyłowych na twarzy problem jakości powietrza i ograniczania potencjalnych źródeł smogu cały czas będzie przedmiotem szczególnego zainteresowania zarówno zakładowej służby BHP, jak i społecznej inspekcji pracy. Dlatego właśnie do SIP-owców należy w pierwszej kolejności zgłaszać wszelkie uwagi dotyczące nadmiaru spalin w powietrzu.

Warto bowiem pamiętać, że związki chemiczne i płyty zawieszone tworzące smog nie tylko są alergizującym, wywołującym astmę, stany zapalne i niewydolnościowe dróg oddechowych oraz paraliż układu krwionośnego, ale zostały w 2013 zaliczone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) do tzw. kancerogenów, uznając, że mają one zauważalny i dobrze udowodniony wpływ na zwiększenie zachorowalności na raka płuc.



Poleć ten artykuł
Podziel się z innymi: Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
HTML:
Facebook - Lubię To:


Wygenerowano w sekund: 0.05
7,162,072 unikalne wizyty