Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 3

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 60
-> Najnowszy użytkownik: wojtek

Ostatnie artykuły

Polecamy

Tygodnik Sląsko Dąbrowski

Tygodnik Solidarność

Krewniacy

Grosik

Fundacja Kolosy

Zobacz statystyki

Twój adres IP

44.200.249.42

Ostatnie zdjęcie

Przetłumacz stronę


Losowe zdjęcie

Najczęściej czytane

Najchętniej pobierane

Powitanie

Nawigacja

Rozmowy płacowe

Rozpoczęły się trudne negocjacje, których celem jest zawarcie porozumienia płacowego, które obowiązywać będzie w GMMP Gliwice od przyszłego (2017) roku. Na początek trzeba było rozstrzygnąć kwestie proceduralne – przykładowo zasady protokołowania spotkań – z czym już się w miarę uporano. Dzięki temu obecnie można już sprawnie przejść do merytorycznej części rozmów. Tak by zakończyć je porozumieniem.

Przypomnijmy, że związki zawodowe pod koniec sierpnia wstąpiły wspólnie o rozpoczęcie negocjacji płacowych, proponując ich rozpoczęcie na 12 września. Dyrekcja jednak ten termin przesunęła o dwa tygodnie. Z miejsca też pojawiły się kwestie sporne dotyczące zasad prowadzenia negocjacji, a przede wszystkim ich zakresu. Pracodawca starał się bowiem powiązać rozmowy płacowe ze zmianą organizacji pracy, dopuszczającą system 18 zmian, czyli przez sześć dni w tygodniu z „czarnymi” dniówkami w soboty.

Na taką transakcję wiązaną nie mogło – i nie było – zgodny związków zawodowych. System organizacji pracy co do zasady nie powinien bowiem być mieszany z porozumieniami płacowymi, co zresztą było dotychczas przestrzegane w naszym zakładzie. Wystarczy przypomnieć, że chociażby kończącego ostatni spór zbiorowy Porozumienie z 6 sierpnia 2015 dotyczące zasadniczo do kwestii organizacji pracy w żaden sposób nie odnosiło się do kwestii wzrostu wynagrodzeń, a tym bardziej do podwyżki stawek zasadniczych (które są podstawową, ale tylko częścią wzrostu płac). Zatem nie ma potrzeby, ani sensu łączenia obu tych kwestii obecnie.

Tym bardziej, że objęcie rozmów tematami pozapłacowymi w oczywisty sposób doprowadziłoby do ich wydłużenia, a przecież porozumienie płacowe ma obowiązywać już od początku 2017.

Ostatecznie na ostatnim spotkaniu dyrekcja zapowiedziała, że nie będzie uzależniać negocjacji płacowych od rozmów nad zmianą systemu czasu pracy. Jednak jednocześnie nie wyklucza, że kwestia ta może powrócić w czasie negocjacji. Słowem widmo systemu 18 zmian będzie w czasie rozmów wisieć będzie nad nami, niczym przysłowiowy katowski miecz...

Ponadto na marginesie rozmów płacowych powróciła kwestia zmian w harmonogramach czasu pracy, które obecnie prawnie są w naszym zakładzie niemożliwe, gdyż cały czas nie zostało zawarte oddzielne porozumienie, które – zgodnie z zapisami Porozumienia z 6 sierpnia 2015 – powinno regulować tę kwestią od roku (dokładnie od 1 listopada 2015). Dyrekcja zaproponowała zawarcie tzw. porozumienia tymczasowego, ale na czas nieokreślony (czyli praktycznie na zawsze) nie tylko umożliwiającego zmiany harmonogramów niemal z dnia na dzień, gdy będzie to wygodne pracodawcy, ale jeszcze w pkt 1 przewidujące tydzień pracy – uwaga – przeciętnie pięciodniowy w okresie rozliczeniowym „pomiędzy poniedziałkiem i niedzielą”. Słowem pozwalający na planowanie „czarnych” dniówek w niedziele! Na takie rozwiązanie zgody związków zawodowych w żadnym wypadku być nie może. Tym bardziej, że takie niby „tymczasowe” porozumienie jest po prostu sprzeczne z zapisami Porozumienia z 6 sierpnia 2015.



Poleć ten artykuł
Podziel się z innymi: Facebook Google Live Reddit StumbleUpon Tweet This Yahoo
HTML:
Facebook - Lubię To:


Wygenerowano w sekund: 0.06
7,160,819 unikalne wizyty