54.165.122.173

Wezwanie do dialogu

Obserwując nasilające się od dłuższego czasu ograniczanie przez dyrekcję w naszym zakładzie dialogu społecznego do kodeksowego minimum międzyzakładowa Solidarność GMMP wezwała do niezwłocznego wznowienie rzeczywistego, prowadzonego w dobrej wierze, dialogu społecznego. Jak bowiem pokazuje doświadczenie, wszędzie tam, gdzie związki zawodowe są traktowane poważnie, otrzymują pełne informacje, a dialog utrzymywany jest na zasadach partnerstwa, zawsze możliwa jest współpraca prowadząca do optymalnego rozwiązywania problemów.

Tymczasem w GMMP mamy niestety do czynienia z odejściem od dialogu autonomicznego (czyli dobrowolnego, a nie wymaganego przez przepisy), czego jaskrawy przykładem było zaprzestanie uzgadniania ze związkami zawodowymi kalendarza pracy oraz planów urlopów, co w latach wcześniejszych było przyjętym standardem. W efekcie doprowadziło to do znacznego wzrostu niezadowolenia wśród pracownikom, którym narzucane terminy urlopów uniemożliwiają wypoczynek z rodziną.

Jednocześnie pracodawca w sposób uporczywy przeciąga rozmowy ze stroną społeczną, również rozpoczęte z własnej inicjatywy – przykładowo od roku drepczą w miejscu uzgodnienia zmian w regulaminie pracy – oraz unika kompromisowych rozwiązań, akceptowanych przez załogę. Równocześnie dyrekcja stara się zastępować rzeczywisty dialog społeczny różnymi „konsultacjami” i „zbieraniem opinii” wśród dowolnie wybranych, niereprezentatywnych grup pracowników. Ostatnio w taki sposób próbowano wprowadzić na montażu rzekomą „trzecią” przerwę na zmianie, która polegała na podzieleniu dwóch obecnie obowiązujących – czego jednak zdecydowana większość uczestniczących w „zbieraniu opinii” nie wiedziała!.

Zwracając się do dyrekcji o niezwłoczne wznowienie w naszym zakładzie rzeczywistego dialogu społecznego, prowadzonego w dobrej wierze zgodnie ze standardami Grupa Opel międzyzakładowa Solidarność GMMP podkreśliła, że tylko w ten sposób możliwe jest wypracowanie kompromisowego porozumienia łączących zapewnienie trwałości, stabilności i bezpieczeństwa miejsc pracy z możliwością reagowania na rynkowe wahania koniunkturalne.